10 HK elektrisk motor 3-fase: fulllaststrøm, rammestørrelser og IE4-veiledning
Hjem / Nyheter / Bransjyheter / 10 HK elektrisk motor 3-fase: fulllaststrøm, rammestørrelser og IE4-veiledning
Forfatter: Admin Dato: Oct 15, 2026

10 HK elektrisk motor 3-fase: fulllaststrøm, rammestørrelser og IE4-veiledning

En 10 hk elektrisk motor 3-fase trekker 28 A ved 230 V, 14 A ved 460 V og ca. 15 A ved 400 V. Alle fire figurene beskriver de samme 7,5 kW med akseleffekt, og hver peker på en annen kabel, kontaktor og overbelastningsinnstilling.

7,5 kW Akseleffekt (10 hk)
28 A Full belastning ved 230 V
14 A Full belastning ved 460 V
4 polett Typisk plantevalg

Akselutgang og elektrisk inngang er to forskjellige tall. En 10 hk motor produserer 7,46 kW mekanisk kraft ved akselen når den er fullastet, mens kraften den bruker ved terminalene er høyere fordi ingen maskin konverterer elektrisitet til dreiemoment med 100 prosent effektivitet. Strømmen den trekker avhenger like mye av forsyningsspenningen som belastningen. Installatører som leser "10 hk" som en elektrisk figur er de som bestiller en 16 A kontaktor for en motor som trekker 28 A.

Denne veiledningen dekker de fire avgjørelsene som avgjør om en 10 hk motor går i femten år eller svikter det første året: fulllaststrøm, ramme- og monteringsdimensjoner, effektivitetsklasse og startmetode. Referansedataene kommer fra NEC-tabell 430.250 og IEC 60034-30-1. For et bredere syn på hvordan lavspentmaskiner er spesifisert og beskyttet, lavspent motor valg guide dekker effektivitetsklasser, beskyttelse og drivintegrasjon i mer dybde.

Hva 10 hk elektrisk motor 3 fase karakterer betyr på et navneskilt

En trefasemotor på 10 hk leverer 7,5 kW mekanisk kraft ved akselen, og annenhver verdi som er trykt ved siden av den, forklarer hvordan effekten produseres.

Konverteringen er det første du må fikse i hodet ditt: 1 hk tilsvarer 0,746 kW, så 10 hk er 7,46 kW. IEC runder av samme effekt til 7,5 kW, og derfor beskriver et europeisk navneskilt og et nordamerikansk navneskilt en identisk maskin. Utover ytelsen har platen tallene som betyr noe ved innkjøpsdisken: nominell spenning, frekvens, fulllastforsterkere, effektfaktor, effektivitetsklasse, driftstid, isolasjonsklasse, maksimal omgivelsestemperatur og kapslingstype.

Poltelling bestemmer hastighet og dreiemoment, og det har de største mekaniske konsekvensene av et enkelt valg:

Typiske ramme- og dreiemomentverdier for en 7,5 kW (10 hk) motor ved nominell effekt.
Poltelling Hastighet på 50 Hz Hastighet på 60 Hz Moment ved nominell effekt Typisk NEMA-ramme Typisk IEC-ramme
2 polet 3000 rpm 3600 rpm 23,9 Nm 215T 132S
4 polett 1500 rpm 1800 rpm 47,8 Nm 215T 132M
6 polet 1000 rpm 1200 rpm 71,6 Nm 254T 160 millioner
IE3 Series Three-Phase Induction Motor H80-355MM Frames IE3-serien trefase induksjonsmotor H80-355MM rammer Høyeffektiv IE3 induksjonsmotor i H80-355MM rammer med 2-12 poler og 0,75-355 kW effekt, egnet for kontinuerlige industrielle kjøringer der hastighet og dreiemoment har betydning. Se produkt →

Dreiemoment følger poltellingen. Ved 7,5 kW produserer en firepolet maskin ca 47,8 Nm, mens en sekspolet maskin produserer ca 71,6 Nm ved to tredjedeler av hastigheten. Det ekstra dreiemomentet er ofte verdt den større rammen, fordi den fjerner en remdrift eller en girreduksjon fra toget og eliminerer et slitasjepunkt.

To navneskiltdetaljer forårsaker reelle tvister. En NEMA-motor har vanligvis en servicefaktor på 1,15, som er en kortsiktig overbelastningstillatelse i stedet for en lisens til å kjøre kontinuerlig med 115 prosent av vurderingen. IEC-maskiner oppgir normalt en servicefaktor på 1,0 og erklærer avgift som S1, S2 eller S3. En 10 hk motor valgt for periodisk drift og deretter kjøre døgnet rundt vil overopphete viklingen lenge før lagrene gir problemer.

Full belastningsstrøm: tallet som dimensjonerer en 10 hk elektrisk motor 3-fasekrets

Fulllaststrøm er strømstyrken en 10 hk trefasemotor trekker ved nominell spenning, frekvens og utgang, og den setter karakteren til kabelen, kontaktoren, overbelastningsreléet og grenkretsbeskyttelsen.

Definisjon Fulllaststrøm (FLC) er strømmen som trekkes ved nominell spenning, nominell frekvens og nominell utgang, målt ved motorterminalene. Det er en designfigur snarere enn en målt, og den er grunnlaget for enhver leder- og beskyttelsesbeslutning på kretsen.

Strømmen stiger når forsyningsspenningen faller, fordi kraft er produktet av spenning, strøm, effektfaktor og effektivitet. En 10 hk motor som trekker 14 A ved 460 V trekker det dobbelte ved 230 V:

Fulllaststrøm av en 10 hk (7,5 kW) trefasemotor ved forsyningsspenning

208 V
30,8 A
230 V
28,0 A
400 V
15,3 A
460 V
14,0 A
575 V
11,0 A

Verdier på 208, 230, 460 og 575 V kommer fra NEC-tabell 430.250; 400 V-tallet er en typisk IE3 fire-polet navneskiltverdi og varierer fra produsent til produsent.

Fulllaststrøm for en 10 hk (7,5 kW) trefasemotor ved vanlige forsyningsspenninger.
Forsyning Fulllaststrøm Referanse
208 V, 60 Hz 30,8 A NEC-tabell 430.250
230 V, 60 Hz 28 A NEC-tabell 430.250
400 V, 50 Hz 15,0 til 15,5 A Typisk IE3 fire-polet navneskilt
460 V, 60 Hz 14 A NEC-tabell 430.250
575 V, 60 Hz 11 A NEC-tabell 430.250

Nordamerikansk praksis deler beregningen i to. Lederampasitet og kortslutningsbeskyttelse er dimensjonert fra tabellverdien for fulllaststrøm hevet med 125 prosent for kontinuerlig drift, så en 230 V-motor trenger en designstrøm på 35 A og en 8 AWG kobberleder ved 75 C. Overbelastningsbeskyttelsen fungerer annerledes: reléet er stilt inn fra typeskiltet med fulllastforsterkere, som er grunnen til at en maskin med full belastningsplate 4100 skal ha A på 4100. dens termiske tur satt til 15 A.

Valg av kontaktor fortjener samme omsorg. Velg en enhet som er klassifisert for AC-3-utnyttelse ved motorstrømmen i stedet for en som er oppgitt på AC-1, fordi en kontaktor som selges som en 20 A-enhet kan bare være god for 9 A når den faktisk bytter en motor.

IE3 eller IE4: hva en effektivitetsklasse er verdt ved 7,5 kW

For en 7,5 kW firepolet motor er IE3-effektiviteten omtrent 91 prosent og IE4 omtrent 92,4 prosent, og ved 6000 driftstimer i året er dette gapet verdt omtrent 1086 kWh.

1.086 kWh Lagret per år, IE4 mot IE2 ved 75 prosent belastning
130 USD Årlig energisparing på 0,12 USD per kWh
Under 3 år Typisk tilbakebetaling på IE4-premien
IE4 Series Three-Phase High Efficiency Induction Motor H80-355MM IE4-serien trefase høyeffektiv induksjonsmotor H80-355MM Høyeffektiv IE4 induksjonsmotorlinje i H80-355MM-rammer, som tilbyr 0,75-355 kW effekt for energibesparende industrielle frekvensomformere der årlige driftstimer gjør effektivitetsgevinster verdifulle. Se produkt →

Regnestykket er enkelt når akselutgang og inngangseffekt holdes fra hverandre. Ved 75 prosent belastning leverer en 10 hk motor omtrent 5,6 kW ved akselen. Del på effektivitet for å få den elektriske inngangen: 5,6 kW ved 89,7 prosent (IE2) tilsvarer 6,24 kW, og samme effekt ved 92,4 prosent (IE4) tilsvarer 6,06 kW. Differansen på 0,18 kW over 6000 timer er 1086 kWh, verdt rundt 130 USD i året til 0,12 USD per kWh.

Effektivitetsklasser er også et samsvarsspørsmål. Europeisk forordning 2019/1781 setter IE3 som minimum for motorer fra 0,75 kW til 1000 kW og hever baren til IE4 for 75 kW til 200 kW-båndet, så en 7,5 kW-maskin sitter i IE3-nivået. NEMA Premium i Nord-Amerika tilsvarer stort sett IE3, noe som betyr at en 10 hk erstatningsmotor kjøpt på begge kontinenter har et sammenlignbart effektivitetsgulv.

Å spole tilbake en defekt 10 hk motor gjenoppretter sjelden den opprinnelige effektiviteten, og tapet øker hver time den går. Å bytte ut en standardeffektiv enhet med en IE3- eller IE4-maskin i samme ramme betaler seg vanligvis tilbake på under tre år ved to-skiftsdrift.

En forsiktighet betyr mer enn etiketten. En 10 hk motor som kjører på 40 prosent av nominell belastning, sitter lavt på effektivitetskurven, og å omklassifisere denne plikten til en 5,5 kW maskin sparer mer energi enn noen klasseoppgradering. Tilpass vurderingen til belastningen før du betaler for en høyere klasse.

NEMA 215T mot IEC 132M: monteringsfellen

En NEMA 215T-ramme og en IEC 132M-ramme bærer begge 10 hk på fire poler, men akslene og føttene deres er ikke utskiftbare, og det misforholdet forsinker flere prosjekter enn noe elektrisk problem.

NEMA 215T

  • Skaftdiameter 1,375 tommer (34,9 mm)
  • Skafthøyde 133 mm
  • 60 Hz hastigheter på 3600, 1800 og 1200 rpm
  • Dobbel spenning 230/460 V med ni ledninger
  • Servicefaktor typisk 1,15

IEC 132M

  • Skaftdiameter 38 mm
  • Skafthøyde 132 mm
  • 50 Hz hastigheter på 3000, 1500 og 1000 rpm
  • Spenning 400/690 V eller 230/400 V
  • Servicefaktor typisk 1,0
TEFC Motors in the NEMA Motor Product Line TEFC-motorer i NEMA-motorproduktlinjen Kategori nav for TEFC NEMA motorserie inkludert førsteklasses effektivitet, pumpe, knuser, oljebrønn og bremsemodeller, nyttig når du skal verifisere ramme- og monteringskompatibilitet. Se produkt →

De to akselhøydene skiller seg med én millimeter, som er akkurat fellen: motoren faller ned i braketten og da står ikke fothullene på linje. Be alltid om en dimensjonert tegning og verifiser akseldiameter, aksellengde, kilesporbredde, fothullavstand og flens- eller flatetype før innkjøpsordren frigis.

Frekvens er den andre fellen. En 60 Hz motor koblet til en 50 Hz forsyning går omtrent 17 prosent saktere, og hvis forsyningsspenningen holder seg ved navneskiltverdien, øker volt-per-hertz-forholdet med 20 prosent, noe som øker fluks, strøm og viklingstemperatur. En 50 Hz motor presset til 60 Hz overhastigheter med samme margin og kan overskride designgrensene for det drevne utstyret.

For en vurdering på 7,5 kW bygger leverandører som Shanghai Pinxing Explosion-proof Motor Co., Ltd. den samme effekten i standard IEC-lavspenningsrammer, i NEMA-rammer og i eksplosjonssikre områder, slik at et anlegg som blander standarder kan dekkes i en enkelt ordre med matchende startere og kontrollskap. Gjennomgang applikasjonscasestudier før en spesifikasjon fryses er en billig måte å unngå en ny bestilling på adapterplater.

Startstrøm og beskyttelse for en 10 hk trefasemotor

En 10 hk trefasemotor startet direkte på nettet trekker 6 til 8 ganger fulllaststrømmen, som er omtrent 90 til 120 A ved 400 V de første hundre millisekunder.

Inrush er et startproblem, ikke et løpende. Motoren ser bare den strømmen til den når omtrent 80 prosent av synkron hastighet, så startmetoden avgjør om forsyningsspenningen synker eller holder.

  1. Direkte-on-line start bruker en kontaktor, et overbelastningsrelé og en sikring eller bryter. Det er det enkleste og billigste alternativet og er akseptabelt der tilførselen er stiv og den drevne lasten har lav treghet. Forvent 6 til 8 ganger fulllaststrøm ved hver start.
  2. Stjerne-trekantstart reduserer startstrøm og dreiemoment til omtrent en tredjedel av direkte-på-linje-verdiene. Det krever en motor med seks avledninger og en overgangsforsinkelse som er lang nok til at motoren kan akselerere før overgangen, ellers kan strømtoppen ved omkobling overskride direkte-på-linje-verdien.
  3. En mykstarter ramper spenningen over 5 til 20 sekunder og holder startstrømmen på 2 til 4 ganger fulllaststrøm med en innstillbar grense. Den passer til pumper og vifter der den mekaniske belastningen bygges opp gradvis med hastighet.
  4. En omformer med variabel frekvens begrenser strømmen til 100 til 150 prosent av fulllaststrømmen og legger til hastighetskontroll. Spesifiser en motor med vekselretterdrift med klasse F-isolasjon og, på større rammer, en akseljordingsring for å beskytte lagrene.

Beskyttelsesinnstillinger følger av de samme tallene:

  • Still inn den termiske overbelastningen til merkeskiltet fulllastforsterkere, med tripklasse 10 for standardbelastninger og klasse 20 eller 30 for høytreghetsbelastninger som knusere og miksere.
  • Størrelse kortslutningsbeskyttelse fra bordets fulllaststrøm, siden en motorgrenkrets tillater en mye høyere brytervurdering enn en generell krets.
  • Inkluder fasefeilbeskyttelse. En trefasemotor som går på to faser vil ødelegge viklingen i løpet av minutter.
  • På en stasjon, kontroller motorkabellengden mot produsentens grense og legg til en utgangsreaktor eller dv/dt-filter når kjøringen er lang.

Sjekkliste for spesifikasjoner før du bestiller en 10 hk motor

Seks parametere avgjør om en 10 hk trefasemotor passer til applikasjonen, og alle seks skal bekreftes på en dimensjonert tegning før en innkjøpsordre utstedes.

Bestillingssjekkliste for en 7,5 kW (10 hk) trefasemotor.
Parameter Bekreft dette Vanlig feil
Kraft og hastighet 7,5 kW at 4 poles, or the speed the driven equipment requires Velg 2 stenger for å spare kostnader, og bekjempe belteslitasje
Spenning og frekvens 400 V 50 Hz eller 460 V 60 Hz, pluss delta- eller stjernekobling Forutsatt at en 230/460 V NEMA-motor fungerer på en 400 V 50 Hz forsyning
Montering Fot (B3), flens (B5) eller flate (C-flate), med hullavstand Passer kun skafthøyde og ignorerer fotavstand
Innkapsling og IP IP55 TEFC innendørs, IP65 for nedvasking, Ex d for farlige soner Bruk av en standard TEFC-motor i et sone 1-område
Isolasjon og plikt Klasse F-isolasjon, Klasse B-stigning, S1 kontinuerlig drift Kjøper S3 intermitterende drift for en kontinuerlig lastet vifte
Effektivitet og sertifisering IE3 eller IE4, pluss sertifiseringen nettstedet krever Bestilling av en klasse aksepterer ikke lenger den lokale forskriften

Skriv de seks verdiene inn i henvendelsen og be om en sertifisert testrapport. En motor på 7,5 kW er liten nok til at erstatninger ser ufarlige ut på papiret, og stor nok til at en feil ramme stopper en produksjonslinje.

Vanlige spørsmål om 10 hk trefasemotorer

Hvor mange ampere trekker en 10 hk trefasemotor?

NEC Tabell 430.250 viser 30,8 A ved 208 V, 28 A ved 230 V, 14 A ved 460 V og 11 A ved 575 V. En IEC 7,5 kW IE3 firepolet maskin på en 400 V 50 Hz forsyning viser vanligvis 15.50 til 15.50. Dimensjoner alltid ledere fra tabellverdien og still inn overbelastningsreléet fra merkeskiltverdien.

Kan en 10 hk trefasemotor gå på enfaset kraft?

Ikke direkte. En roterende faseomformer eller en frekvensomformer kan syntetisere den tredje fasen, men frekvensomformeren må være dimensjonert over motorens navneskiltstrøm, ofte 1,5 til 2 ganger, og motoren bør reduseres fordi kjøling og rippelstrøm endres. En 10 hk trefasemotor på en enfaset avledet forsyning bør behandles som en 7 til 8 hk maskin inntil produsenten bekrefter noe annet.

Hvilken kabelstørrelse trenger en 10 hk trefasemotor?

Ved 230 V er 125 prosent av 28 A 35 A, som krever 8 AWG kobber ved 75 C. Ved 460 V er 125 prosent av 14 A 17,5 A, som krever 12 AWG kobber. Lange løp trenger oppdimensjonering for å holde spenningsfallet innenfor 3 prosent på grenkretsen, så sjekk både avstanden og ampaciteten.

Er 10 hk det samme som 7,5 kW?

Ja i praksis. Ti hestekrefter tilsvarer 7,46 kW, og IEC bygger en 7,5 kW-ramme for samme oppgave, så en europeisk 7,5 kW-motor og en nordamerikansk 10 hk-motor er funksjonelt identiske. Typeskilt for fulllastforsterkere varierer etter spenning, frekvens og effektivitetsklasse, ikke etter hk- eller kW-etiketten.

Dele:
Kontakt oss

Ta kontakt